Miesięczne archiwum: Grudzień 2014

Do działa!

armata-z-czasow-napoleoskich-1806r-denix-model-420

Artyleria. Bardzo ciekawy rodzaj wojska, jeden z podstawowych, które mogą pochwalić się takimi rodzajami broni jak armaty, haubice czy moździerze, a także rzadziej wyrzutnie rakietowe. Zadania artylerii były bardzo rozbudowane, ponieważ eliminowała ona cele nie tylko naziemne, ale również powietrzne i nawodne za pomocą dział i pocisków rakietowych. Szczególnie interesujące są armaty, który bardzo często wykorzystywane były w czasach napoleońskich, ... Przeczytaj więcej »

„Tam, kędy jeszcze colt panuje”

rewolwer-colt45-1873r-scolt-usa-denix-model-1107-nq

„Tam, kędy jeszcze colt panuje” – to tytuł gawędy Melchiora Wańkowicza, który opowiedział w niej o swojej wizycie w Teksasie, czyli stanie, w którym obowiązuje prawo do posiadania broni palnej. Co więcej, można również zabić osobę, która wtargnęła na naszą posesję. A jak rozpoczęła się historia rewolwerów, które znane są nam wszystkim przede wszystkim z Westernów? Oczywiście za wszystkim stoi ... Przeczytaj więcej »

Szabla – broń dla prawdziwego husara

szabla-polska-z-1750-roku-z-obustronnym-grawerem-i-pochwa-nr-1750-ogp

Średniowiecze. To właśnie wtedy pierwszy raz światło dzienne ujrzała szabla. A dokładnie było to na początku V wieku i była wykorzystywana podczas wędrówek ludu. Jednak powszechnie używano jej dopiero od XIV wieku na Węgrzech i Rusi Kijowskiej. Ciekawym typem szabli jest niewątpliwie broń ciężkiej jazdy, której od 1630 roku zaczęli używać husarze, a wyróżniała się oczywiście długością, ponieważ jej zadaniem ... Przeczytaj więcej »

Prezentuj broń

niemiecki-pistolet-z-toporem-z-xvii-w-denix-model-1010

Zbliża się okres świąteczny, czyli moment, w którym w powietrzu odczuwalna jest gorączka zakupów. Lubimy być obdarowywani, ale chyba jeszcze większą przyjemność sprawia nam wspinanie się na wyżyny swojej kreatywności i kupowanie niebanalnych prezentów. Im posiadamy większą wiedzę na temat zainteresować drugiej osoby, wtedy mamy większy wachlarz możliwości. Prezent dla mężczyzny powinien być wyjątkowy, specyficzny, a on na pewno to ... Przeczytaj więcej »