Miesięczne archiwum: Styczeń 2015

Potęga Templariuszy

nozyk-do-otwierania-listow-denix-model-3066

Templariusze był to zakon, który miał bardzo mocną pozycję nie tylko w Kościele, ale także w całym społeczeństwie. Zajmował coraz więcej posiadłości, jego zasięg się poszerzał. Od 1118 roku (daty powstania) zakon ten uczestniczył w wielu krucjatach, ponieważ koszt utrzymania zarówno wojska, jak i prowadzenia wojen był zbyt duży, więc ze względów ekonomicznych podbijali kolejne zakątki świata, jednak ich upragnionym ... Przeczytaj więcej »

Przegląd broni sprzed stu lat

szabla-polska-zwana-radziwillowka-z-1917-roku-bez-graweru-nr-1917-bg-

Walki o niepodległość wymagały poza wielką odwagą żołnierzy i odpowiednią strategią, także właściwego uzbrojenia. Temat jest zbyt obszerny, aby udało się go zmieścić w jednym artykule, więc przynajmniej pokrótce omówimy najważniejsze wojska oraz broń, z której korzystali. Bez wątpienia kluczowym typem wojska była piechota, która przede wszystkim korzystała z karabinu powtarzalnego, zwanego inaczej magazynkowym, który posiadał bagnet o głowni siecznej ... Przeczytaj więcej »

Pistolet Hansa Klossa

luger-p08-parabellum-denix-model-1143

Luger i Hans Kloss. Połączenie legendarnej broni i kultowej postaci z serialu „Stawka większa niż życie” musi działać na wyobraźnię. To właśnie tego samopowtarzalnego pistoletu używał odtwórca roli Klossa – Stanisław Mikulski. Samo określenie „Parabellum P08” może nie mówić zbyt wiele, ale wystarczy dodać słowo „Luger” i wszystkie wątpliwość są rozwiane w jednej chwili. Może nie jest tak popularny jak ... Przeczytaj więcej »

Celebryta wśród broni

karabin-ak47-zsrr-1947r-denix-model-1086

Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie słyszałby pojęcia „kałasznikow”. To chyba najbardziej popularna broń, jaką kiedykolwiek wyprodukowano, a jej nazwa wzięła się od Michaiła Kałasznikowa, projektanta, który zmarł nieco ponad rok temu. Oczywiście jego broń pozostanie w naszej pamięci na zawsze, a produkcja seryjna karabinka automatyczna trwa nieprzerwanie od 1949 roku. Ten nie tylko popularny, ale również gustownie ... Przeczytaj więcej »