Miesięczne archiwum: Luty 2015

Marszałkowska szabla

szabla-polska-z-1934-roku-z-grawerem-i-pochwa-nr-1934-gp

Okres międzywojenny przyniósł Polsce ciekawy egzemplarz szabli bojowej, prawdopodobnie jednej z ostatniej, jaka została wyprodukowana na ziemiach polskich. Dokładnie miało to miejsce w 1934 roku, a produkcją zajęła się Huta Ludwików, mająca w tamtych czasach uznaną markę. Nie kierowano by projektu tak ważnej szabli do niezaufanego producenta. Szkielet tej broni został wykonany przez Instytut Uzbrojenia (przynajmniej ten potocznie nazywano ten ... Przeczytaj więcej »

Włoska elegancja

beretta-wloski-pistolet-92-z-1975r-denix-model-1254-nq

Jeśli zastanawialiście kiedyś, która z broni jest najpopularniejsza na planach filmowych, to zdecydowanie o to miano może walczyć Beretta 92. Ten model wyróżnia się zdecydowanie wyglądem. Nawet laik zauważy charakterystyczny zamek, posiadający odsłoniętą lufę. Ale to nie wszystko! Warto zwrócić uwagę również na bardzo długi spust i nieco zakrzywioną rękojeść. Kiedy następnym razem przyjdzie wam oglądać filmy akcji, którym występują ... Przeczytaj więcej »

Maszyna nie do zatrzymania

niemiecki-karabin-maszynowy-mp-40-schmeiser-9-mm-z-1940r-denix-model-1111

Jeśli chcemy poznać historię pistoletów maszynowych, musimy wrócić do czasów I wojny światowej, a konkretnie do 1915 roku, kiedy światło dzienne ujrzał włoski pistolet nazywany „Villar Perosa”. Trzy lata później zaczęto produkować niemiecki Bergman MP-18. Były to dwa podstawowe pistolety, na których bazie powstawały kolejne konstrukcje, głównie te z II wojny światowej. Poza Włochami i Niemcami, swój spory udział w konstrukcji pistoletów maszynowych ... Przeczytaj więcej »