Miesięczne archiwum: Marzec 2015

Polska husaria

szabla-polska-na-tablo-z-1750-roku-nr-1750-ogpt

Husaria to znana z wielu zwycięstw formacja kawaleryjska Rzeczypospolitej, obecna na polach bitew od początków XVI do połowy XVIII wieku. Składała się z jeźdźców, którzy przemieszczali  się i walczyli na koniach. Przełamywała siły nieprzyjaciela, poprzez zadawanie rozstrzygających uderzeń w postaci szarż, które w najważniejszym okresie jej istnienia z reguły kończyły zwycięstwami. Obok jazdy lekkiej i pojazdów pancernych należała do autoramentu ... Przeczytaj więcej »

Poczucie bezpieczeństwa Polaków

images

Z badań Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowanych w czerwcu 2014 wynika, że 70% Polaków czuje się bezpiecznie. To duży sukces, ponieważ w 1993 roku zaledwie co czwarta osoba miała poczucie bezpieczeństwa. W roku 2004 roku dotyczyło to już co trzeciego obywatela, natomiast dziś stanowią oni znaczną większość. Wzrasta także liczba osób czujących się bezpiecznie w pobliżu swojego miejsca zamieszkania i na dziś zaledwie ... Przeczytaj więcej »

Dostęp do broni palnej w Polsce

izraelski-pistolet-polautomatyczny-z-1982r-denix-model-1123

Uzyskanie pozwolenie na broń w naszym kraju nie należy do najłatwiejszych, gdyż obejmuje ono nie tylko egzamin praktyczny czy teoretyczny. Dodatkowo musimy uzmysłowić sobie, że wiąże się to z niemałymi kosztami, które oscylują nawet w granicach 2000zł, choć w tym wypadku wszystko jest zależne od tego, w jakich celach chcemy z niej korzystać. Jeśli chcemy ją zakupić jedynie w celach ... Przeczytaj więcej »

Nauka poprzez zabawę

pistolet-mauser-c96-1898r-denix-model-1024

Pewnie wiele osób, które interesują się tematyką broni, zadają sobie pytanie, co je skłoniło, aby akurat repliki stały się ich pasją. W większości przypadków bodźcem była historia, ochota zgłębienia konkretnej dziedziny. Padło na broń. Trzeba przyznać, ze to dość oryginalne hobby, mało popularne w dzisiejszych czasach, pełnych technologicznych nowinek, spędzania czasu głównie przed ekranem komputera czy odbiornikiem telewizyjnym. Większość z ... Przeczytaj więcej »