Miesięczne archiwum: Sierpień 2015

Miecz masoński

miecz-masona-xviii-wiek-denix-model-4119

Miecze to przede wszystkim historia – każdy ma swoją, niepowtarzalną. Większość z nich służyła przede wszystkim do walki. Miecze rzymskie, miecze spartańskie czy miecze rycerskie, każdy z nich miał jeden cel, obezwładnić i zniszczyć przeciwnika. Są jednak miecze innego przeznaczenia – koronacyjne, dekoracyjne lub rytualne. Te ostatnie najczęściej wykorzystywali masoni, których ruch zaczął prosperować już w XVII wieku. Niewielu tak ... Przeczytaj więcej »

Kości zostały rzucone

julius-caesar-626422_640

Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym – najprostszy sposób na zapamiętanie daty powstania Rzymu – 753 p.n.e. Jednak samo powstanie tego starożytnego Imperium nie powodowało jeszcze strachu wśród ludów, które zostały przez Rzymian podbite. Rok za rokiem Rzym rozrastał się, aby już w 30 roku p.n.e. stać się Cesarstwem władającym większością Europy. Starożytny Rzym przewyższył znacznie Grecję, którą z czasem ... Przeczytaj więcej »

Snajperski obowiązek

Pso-1onsvd

Las, lekka mgła unosząca się ledwo co nad poziomem mchu i rosa. Każdy młody Amerykanin może dostąpić tego w sobotni poranek podczas polowania z ojcem, który dołoży wszelkich starań, aby syn oddał celny i pewny strzał. Historia w Polsce rzadko spotykana, jednak na świecie to już zupełnie inna sprawa. Tak bowiem swoje kariery strzeleckie rozpoczynali najwięksi i najlepsi snajperzy świata. ... Przeczytaj więcej »

M1 – wzór innowacyjności

amerykaski-karabin-m1-30-cal-1941r-denix-model-1122-c

W jednym z poprzednich artykułów nakreśliliśmy krótko historię karabinu Winchester M1866, jednak to był dopiero początek działalności firmy. Sukces wspomnianego karabinu zwiastował dobrą przyszłość firmy, która na rynku istniała aż do 2006 roku. Winchester Repeating Arms Company wytworzyła wiele broni, a jednym z jej flagowych produktów był karabin M1, który wykonano w milionach sztuk. Gdyby nie konkurs ogłoszony przez Armię ... Przeczytaj więcej »