Miesięczne archiwum: Październik 2015

Czas rewolwerowców

6858899584_69fd385f47_b

Historia świata jest na tyle ciekawa, że warto niekiedy bardziej zagłębić się w niektóre jej fragmenty. Dlatego, jako że jesteśmy fanami okresu Dzikiego Zachodu oraz Drugiej Wojny Światowej, dość często poruszamy te tematy. Dziś rozpoczniemy nowy cykl artykułów, które dadzą Wam wszystkim ciekawą lekcję historii Dzikiego Zachodu – lekcję o najsławniejszych rewolwerowcach. Zacznijmy od wyjaśnienia tego, kim w ogóle byli ... Przeczytaj więcej »

Kozacy – ludzie wolni

Kozacka_piesn

Karty historii pełne są opowieści o nieustraszonych wojownikach, którzy byli w stanie oddać życie za swoją ojczyznę, ale i podbijać inne słabsze ludy. Persowie, Spartanie, Macedończycy, Mongołowie czy Kozacy. Ci ostatni do dziś kultywują swoje tradycje, przez co budują swoją tożsamość kulturową, nie pozwalają, aby ich tradycja stała się tylko kolejną kartą zapisaną w dziejach świata. Historia Rosji jest na ... Przeczytaj więcej »

Sten Mark II – karabin partyzantki

Sten_Mk_II_IMG_4781_(Nemo5576)

W wielu momentach historii pojawiają się polskie epizody. Nie ważne czy był to udział w konkretnej bitwie, pomoc w działaniach wywiadowczych, rozpracowanie działania enigmy czy produkcja broni. Dziś zajmiemy się tym ostatnim przypadkiem, najpierw jednak kilka słów o produkowanym produkcie. Karabin Sten Mark II – brytyjski pistolet maszynowy z 1941 roku. Sten Mark II już od momentu powstania wszedł do uzbrojenia armii ... Przeczytaj więcej »

O bagnetach słów kilka

3622917718_0516105d4f_b

Może nie dla każdego jest to istotny element broni, być może wielu uważa go za całkowicie zbędny. Prawda jest jednak taka, że wielokrotnie uratował życie żołnierzom, którym skończyła się amunicja czy tym, którym zależało na cichym zlikwidowaniu przeciwnika. Bagnet, bo o nim mowa to ten element karabinu, który w sytuacji ostatecznej pozwalał na walkę do samego końca. Według encyklopedycznej definicji ... Przeczytaj więcej »