Miesięczne archiwum: Styczeń 2016

Witaj Cezarze, idący na śmierć cię pozdrawiają

Brot_und_Spiele_Gladiators1

Praktycznie każdy słyszał o Gladiatorach. Niezależnie od tego, czy lubił historię starożytnego Rzymu, czy nie. Wystarczy przejrzeć listę najlepszych filmów, aby na jej czele odnaleźć historię Maximusa z Oskarowego Gladiatora. Gladiatorzy to dość ciekawa grupa społeczna. Dlaczego? Przede wszystkim byli to niewolnicy. Niewielu było śmiałków, gotowych na ochotnika stoczyć walkę na jednej z aren starożytnego Rzymu. Walki gladiatorów nie były zwyczajem rzymskim. ... Przeczytaj więcej »

Ciekawa broń – Halabarda

niemiecka-halabarda-z-xi-w-denix-model-637 (2)

Wielu z nas niejednokrotnie zastanawiało się nad tym, co stoi u boku każdego przedstawiciela gwardii Szwajcarskiej. Cóż, może wydawać się, że to swego rodzaju topór. Tak naprawdę ni to topór, ni hak, ni włócznia. Więc co to takiego jest? Odpowiedź jest niezwykle prosta ? halabarda. Encyklopedie pełne są przeróżnych informacji na ten temat. Wystarczy jedynie odpowiednio poszperać. My zrobiliśmy to ... Przeczytaj więcej »

Sharps

sharps-amerykaski-karabin-wojskowy-z-1859r-denix-model-1142

Wiele jest karabinów, które na zawsze zmieniły życie ówczesnych ludzi żyjących w Stanach Zjednoczonych. Nie ma co ukrywać, że właśnie USA jest zagłębiem, w którym rozwinięto broń palną. Przecież w XIX wieku praktycznie każdy mógł tam kupić broń. Dziś nie jest inaczej. Wracając jednak do wczesnych lat XIX wieku. Wtedy przecież każdy obywatel posiadający broń, miał ją, aby bronić się ... Przeczytaj więcej »

Legendarny Excalibur

miecz-excalibur-na-tablo-denix-model-4123td

Wiele jest mieczy, o których większość z nas słyszała. Miecz Cezara, Ryszarda Lwie Serce, Piotra Wielkiego, Świętego Piotra, czy słynny polski Szczerbiec. Wśród nich z całą pewnością powinien znaleźć się również Excalibur ? miecz, o którym pisano książki oraz kręcono filmy. Każdy z nas zna legendy o Królu Arturze oraz Rycerzach Okrągłego Stołu. Historie te są jednym z najczęściej rozpowszechnianych ... Przeczytaj więcej »