Miesięczne archiwum: Maj 2016

Piach Koloseum, czyli walki gladiatorów

Great Colosseum, Rome, Italy

Przywołując na myśl starożytny Rzym, nie sposób nie wspomnieć o walkach gladiatorów. Pojedynki na arenie przybrały ówcześnie spektakularną formę igrzysk, ku uciesze tłumów. Stanowiły one nieodłączny element życia w imperium. Kim byli gladiatorzy i za pomocą czego walczyli? Pojedynki wywodzą się z tradycji etruskiej, natomiast geneza słowa „gladiator” mieści się w łacińskim „gladius”, czyli miecz. Gladiatorem mógł zostać człowiek wolny ... Przeczytaj więcej »

Kamienie na szaniec, czyli akcja w Celestynowie

213e

Kalendarium historyczne wskazuje na niezwykle ważne wydarzenie z czasów II wojny światowej. W nocy z 19/20 maja 1943 roku miała miejsce akcja w Celestynowie, czyli udana próba odbicia więźniów przewożonych transportem kolejowym z Lublina przez Warszawę do KL Auschwitz. 18 maja z Komendy Głównej AK „Motor 30” odebrano dyrektywy odnośnie przeprowadzenia akcji odbicia więźniów politycznych. Dowódcą oddziału został kapitan Mieczysław ... Przeczytaj więcej »

Zakopać topór wojenny

7c75f0b91f3d1a753c918022295f1ce4

Typologia toporów wojennych jako narzędzi zbrodni jest niezwykle interesująca. Na podstawie kształtu żeleźców dokonał jej Jan Petersen. Klasyfikacja broni pozwala cofnąć się do kultury wojowników klanów szkockich, a także piechoty husyckiej. Kto jeszcze posługiwał się toporem? Dlaczego nadano mu barbarzyński przydomek? Topór jest przede wszystkim bronią obuchową. Walka nim ma na celu rażenie przeciwnika mocnym ciosem, w czym doskonale sprawdzały ... Przeczytaj więcej »

Bob Dalton vs. Lucky Luke, czyli bardzo Dziki Zachód

Western_Set_Universal_Studio

Rewolwerowcy, gra w darta, drewniane przybytki, galopujące konie, burze piaskowe i napady na bank. To bez wątpienia hasła, które kojarzą się przeciętnemu odbiorcy z Dzikim Zachodem. Czy Bob Dalton był jednym z najgroźniejszych członków gangu przestępczego? Co wspólnego z braćmi Dalton miał Lucky Luke? Jak często rabowano lokalne instytucje? Wyobraźnia przywołuje sceny z westernu, kiedy dwóch rewolwerowców pojawia się w ... Przeczytaj więcej »