Miesięczne archiwum: Czerwiec 2016

Henryk VIII Tudor – król dworskiej telenoweli

uid_f2296eeb4cf60f6bba537c8f7b0f1d281299329431601_width_633_play_0_pos_0_gs_0_height_355

W skali globalnej żadna dynastia nie zyskała takiej popularności jak Tudorowie. W historii szczególnie zapisał się król Henryk VIII, dzięki któremu powstał anglikanizm, kobiety traciły głowy (dosłownie!), a dwór poddał się w obawie przed furiackim charakterem swojego władcy. Potwór? Geniusz? Potwór i geniusz? Król Anglii był niewątpliwie barwną i kontrowersyjną w swych działaniach osobą. Legend na jego temat istnieje mnóstwo, ... Przeczytaj więcej »

Jan III Sobieski – Lew Lechistanu

Jan-III-Sobieski-1720-Muzeum-Okręgowe-w-Tarnowie

Król Polski, wielki hetman koronny, marszałek, chorąży, niezwyciężony w boju. Charyzmatyczny, kochał wojsko, planował zasadniczą reformę wewnętrzną państwa. Czy obecność Jana III Sobieskiego w panteonie narodowym jest zasadna? Z pewnością nie sposób ująć odwagi Sobieskiemu. Był mężny na polu walki, wyróżniał się doskonałą taktyką, niemniej brakowało mu politycznej ogłady. W historii zapisało się wiele sytuacji, w których Jan III Sobieski ... Przeczytaj więcej »

Wojna polsko-turecka – oblężenie Bełza

Sulejman-Wspaniały

Lata 1485-1503 to okres wojny polsko-tureckiej, będącej wynikiem wielokrotnych sporów pomiędzy Królestwem Polskim a Imperium Osmańskim, które miało wsparcie Hospodarstwa Mołdawskiego, Wołoskiego oraz Chanatu Krymskiego. Co stało na przeszkodzie rozejmu? Faktem jest, iż konflikt ten trwał kilkanaście lat, niemniej często był przerywany chwilowym pojednaniem i okresami wolnymi od bezpośrednich działań wojennych. Kulminacją sporu był rok 1497, czyli wyprawa króla Jana ... Przeczytaj więcej »

Ryszard Lwie Serce – wieczna legenda

Richard_coeurdelion_g

Buntownik z wyboru, najsłynniejszy król Anglii z okresu średniowiecza, postać niezwykle barwna, rycerski marzyciel. To telegraficzny skrót opisu charakteru Ryszarda I Plantageneta, który szczególnie wyróżniał się na tle innych władców. Jaki był i czym zasłynął? Z pewnością nie brakowało mu tytułów i posiadłości ? był księciem Akwitanii, królem Anglii i księciem Normandii oraz Hrabią Andegawenii. Syn Henryka II Plantageneta i ... Przeczytaj więcej »