Miesięczne archiwum: Lipiec 2016

Rzeź gdańska

Władysław I Łokietek

Początek trwającego ponad dwieście lat konfliktu polsko-krzyżackiego datuje się na 1308 rok. Doszło wtedy do eksterminacji obywateli Gdańska. Rzeź była następstwem wydarzeń, które miały miejsce znacznie wcześniej. Pomorze Gdańskie było terenem pożądanym przez wielu dowódców. Spory rozpoczęły się w 1294 roku, kiedy wraz ze śmiercią Mściwoja II wygasła rządząca na tych ziemiach dynastia Sobiesławiców. Opustoszały tron przejął książę wielkopolski Przemysł II. ... Przeczytaj więcej »

Jan Žižka – niepokonany dowódca

Jan Vilímek - Jan Žižka z Trocnova

Na okres walk husyckich przypada działalność największego czeskiego geniusza wojskowego – Jana Žižki. Na swoją szansę musiał zasłużyć i w krótkim czasie awansował społecznie z żyjącego w skrajnym ubóstwie rozbójnika do poważanego dowódcy. Urodził się prawdopodobnie około 1360 roku. Jako mały chłopiec został mocno zraniony w twarz, w wyniku czego stracił oko. Ta cecha stała się później bardzo charakterystyczna dla ... Przeczytaj więcej »

Boży bojownicy

galeriareplik.pl - artykuł nr 79

XV wiek był w Europie czasem nowych idei i przełomów. Jest to również doba pierwszych reformacji religijnych i sprzeciwów wobec Kościoła. W ten nurt wpisali się także czescy husyci, działający ponad sto lat przed Marcinem Lutrem. W maju 1420 światło dzienne ujrzały podstawowe teksty husytyzmu ? cztery artykuły praskie. Inspiracją dla nich były nauki Jana Husa, duchownego i profesora akademickiego. ... Przeczytaj więcej »

Rokosz Zebrzydowskiego – bunt szlachecki

zebrzydowski1

Dzięki historycznym pobudkom słowo ?rokosz? kojarzy się obecnie z anarchistyczną rewoltą, przewrotem, warcholstwem i pieniactwem. Natomiast niesłusznie określa się wszystkich przywódców buntów szlacheckich jako zdradzieckich awanturników, działających przeciwko pozycji państwa. Na czym polegał rokosz Zebrzydowskiego i jakie były jego skutki? Rokosz zawiązywany był, aby wyrazić sprzeciw wobec ówczesnej polityki króla. W czerwcu 1606 roku, Mikołaj Zebrzydowski, marszałek wielki koronny i ... Przeczytaj więcej »