Miesięczne archiwum: Sierpień 2016

„Nigdy z królami nie będziem w aliansach”. Konfederacja barska

galeriareplik.pl - artykuł nr 85

Sierpień 1772 roku był burzliwym czasem na ziemiach polskich. Najsłabsze echo konfederacji barskiej już dawno zanikło, żywe były jedynie jej konsekwencje. W Petersburgu ustalano nowe granice europejskich mocarstw, z uwzględnieniem terenów zagrabionych Rzeczypospolitej. I rozbiór Polski stał się faktem. W 1768 roku zawiązano konfederację przeciwko carycy Katarzynie II oraz popieranemu przez Rosję królowi, Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Nastąpiło to w reakcji na ... Przeczytaj więcej »

Bitwa Warszawska i jej skutki

galeriareplik.pl - artykuł nr 84

Polska historiografia w wyjątkowy sposób podkreśla rolę stoczonej w ramach wojny polsko-bolszewickiej Bitwy Warszawskiej, zwanej również Cudem nad Wisłą. Bitwa trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 roku i utrwaliła pozycję II Rzeczypospolitej, państwa, które tak niedawno odzyskało niepodległość. Rosja radziecka od najwcześniejszych lat dążyła do podbicia jak największej części Europy. Za swój cel obrała również Polskę. Armia Zachodnia, uformowana ... Przeczytaj więcej »

Cudzoziemcy w powstaniu warszawskim – cz. II

galeriareplik.pl - artykuł nr 83

Powracamy do tematu cudzoziemców, którzy zdecydowali się na walkę w okupowanej Warszawie. Wyjątkowa jest kwestia 2. Korpusu Węgierskiego, walczącego po stronie niemieckiej. Węgrzy rozważali przejście na stronę powstańców, jednak zakazał im tego rząd. Ze wspomnień Tadeusza Sarneckiego i Władysława Bartoszewskiego wynika, że mimo tego otwarcie wyrażali swoją sympatię dla Polaków i wręcz odmawiali wykonywania niemieckich rozkazów. Do oddziałów niemieckich siłą ... Przeczytaj więcej »

Cudzoziemcy w powstaniu warszawskim – cz. I

galeriareplik.pl - artykuł nr 82

„I tu zrozumiałem, co to jest polska duma – i na czym polegał sekret polskich powstań, tak pełnych zapamiętania.” Ze słów Aleksandra Sołżenicyna, opisującego w ten sposób w Archipelagu GUŁag nieustępliwość polskiego więźnia, wyczytać można podziw. Choć na chłodno da się wymienić wiele wad porywania się z kosami na czołgi, nie można zaprzeczyć, że w historii wielu dowódców wypowiadało się pochlebnie o ... Przeczytaj więcej »