Miesięczne archiwum: Wrzesień 2016

Pierwsze starcia II wojny światowej: Kępa Oksywska

galeriareplik-pl-artykul-nr-89

Obrona Wybrzeża podczas Kampanii Wrześniowej nie trwała wyłącznie na Westerplatte oraz przy Poczcie Polskiej. Dużym bohaterstwem i wolą walki do ostatniej kropli krwi wykazali się również obrońcy Kępy Oksywskiej, położonej na terytorium Gdyni. Na terenie Oksywia znajdowały się koszary, dowództwo floty oraz główny port wojenny miasta. Latem 1939 przeniesiono większość głównych budynków na Hel, ale Oksywie miało nadal stanowić podstawowe ... Przeczytaj więcej »

Kontrowersje na temat obrony Westerplatte

galeriareplik-pl-artykul-nr-88

Obrona Westerplatte przez lata obrosła swoistym mitem. Legenda o bohaterskich żołnierzach niezmordowanie broniących ojczyzny przed okupantem bardzo długo wzruszała polskie serca. Jedno należy przyznać – żołnierze stacjonujący na półwyspie Westerplatte wykazali się ogromną odwagą i wytrwałością. Coraz częściej można jednak usłyszeć głosy świadczące o tym, że tak długa obrona Wojskowej Składnicy Transportowej była niepotrzebna. Według niektórych relacji, dowódca obrony mjr ... Przeczytaj więcej »

Pierwsze starcia II wojny światowej: Westerplatte

Żołnierze wzięci do niewoli po kapitulacji Westerplatte (domena publiczna)

Półwysep Westerplatte, choć terytorialnie należał do Wolnego Miasta Gdańska, decyzją Ligi Narodów stał się w 1926 roku eksklawą Rzeczypospolitej Polskiej. Jako Wojskowa Składnica Tranzytowa stał się bazą dla oddziału wartowniczego złożonego z 88 żołnierzy. Latem 1939 roku stosunki między Polską a Rzeszą Niemiecką były już na tyle napięte, że zdecydowano się wzmocnić obronę do ponad 200 osób. Żołnierzy wyposażono w ... Przeczytaj więcej »

Pierwsze starcia II wojny światowej: Poczta Polska

galeriareplik.pl - artykuł nr 86

„Doprowadzili do tego, że doktor Michoń zdjął hełm, chwycił prześcieradło, a gdy to mu nie wystarczyło, wyciągnął jeszcze chusteczkę z kieszonki na piersiach i wymachując prześcieradłem i chusteczką zaproponował kapitulację Poczty Polskiej. I blisko trzydziestu na pół oślepłych, osmalonych mężczyzn z uniesionymi rękami, splatając na karku dłonie, opuściło gmach Poczty lewym bocznym wejściem, ustawiło się pod murem podwórza, czekało na ... Przeczytaj więcej »