Miesięczne archiwum: Październik 2016

„Ich najwspanialsza godzina”. Bitwa o Anglię

galeriareplik-pl-artykul-nr-93

Bitwa o Anglię zapisała się złotymi zgłoskami w historii świata. To pierwsza w dziejach walka stoczona wyłącznie w powietrzu i przy użyciu jedynie broni lotniczej, na dodatek zakończona spektakularnym zwycięstwem państw sojuszniczych. Znaczna część historyków podkreśla także, że bez udziału lotników z Polski i Czechosłowacji bitwa nie zostałaby wygrana. Po zakończeniu walk o Francję i zdobyciu terenów Beneluxu Trzecia Rzesza ... Przeczytaj więcej »

„Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój”. Polska młodzież w walkach o wolność

Harcerska Poczta Polowa (autor: Tadeusz Bukowski, domena publiczna)

Polskie Państwo Podziemne uformowało się już w pierwszym miesiącu okupacji kraju przez Trzecią Rzeszę i ZSRR. Podlegało przebywającemu na emigracji rządowi i odpowiedzialne było za walkę i opór przeciwko okupantom. W tworzeniu podziemia aktywnie uczestniczyły również Szare Szeregi, czyli harcerze zaangażowani w konspirację. W walce początkowo mogła brać udział wyłącznie młodzież, która ukończyła 17 rok życia. Ponieważ już młodsi harcerze ... Przeczytaj więcej »

„Wojna nie wojna – dzieckiem być trzeba”. Dzieci i młodzież w czasie okupacji

Najmłodsi więźniowie getta warszawskiego, autor zdjęcia nieznany (domena publiczna)

II wojna światowa była tragicznym czasem przede wszystkim dla ludności cywilnej zamieszkującej tereny okupowane. Problemy z zaopatrzeniem, bombardowania, transporty do obozów koncentracyjnych i zagłady stanowiły codzienne życie społeczności skupionych w miastach zajmowanych przez okupanta. Na tle wspomnień wyróżniają się świadectwa dzieci i młodzieży, którym przyszło dorastać w tym trudnym czasie. Nazistowskie plany zakładały wytępienie większości polskiego narodu oraz zgermanizowanie tych, ... Przeczytaj więcej »

Pierwsze starcia II wojny światowej: Hel

galeriareplik-pl-artykul-nr-90

Od symbolicznych zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 roku w obrębie Mierzei Helskiej rozpoczęto działania, które miały wzmocnić obronny charakter tych terenów. Ograniczony został ruch turystyczny, drogi i kolej przystosowano do potrzeb transportu wojskowego. W 1936 roku decyzją prezydenta Ignacego Mościckiego utworzony został Rejon Umocniony Hel. Obrońcy Helu trzymali się podczas Kampanii Wrześniowej najdłużej. 1 września zbombardowana została baza ... Przeczytaj więcej »