Miesięczne archiwum: Listopad 2016

Nad Hiszpanią niebo jest bezchmurne

Hasło antyfaszystów na ulicach Madrytu (autor: Michaił Kolcow, domena publiczna)

Hiszpańską wojnę domową uważa się za zapowiedź II wojny światowej i swoistą „próbę generalną”. Obie strony hiszpańskiego konfliktu miały wsparcie mocarstw oraz próbowały wprowadzić w życie stosowane przez nie rozwiązania. Po burzliwym dla Hiszpanii początku wieku ustanowiono w 1931 roku demokratyczną Drugą Republikę. Zmiany nie spodobały się środowiskom prawicowym, które drogą nieudanego zamachu stanu próbowały przywrócić monarchię. Radykalizacja poglądów prawicy ... Przeczytaj więcej »

Za wolność waszą i naszą. Dywizjon 303

galeriareplik-pl-artykul-nr-96

Dywizjon 303 został uformowany 2 sierpnia 1940 roku jako pododdział Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Wsławił się wysoką skutecznością w bitwie o Anglię, tworząc jedną z najlepszych jednostek sił alianckich. Podczas trwania bitwy przypisywano lotnikom dywizjonu 126 zwycięstw nad Luftwaffe. Obecny stan wiedzy wskazuje, że liczba ta była znacznie zawyżona, prawdopodobnie nawet o 100%. Badacze nie są zgodni co ... Przeczytaj więcej »

Twardy duch i miękkie serce. Biała Róża

Sophie Scholl (zdjęcie z zasobów Gedenkstätte Deutscher Widerstand)

22 lutego 1943 roku odbył się pokazowy proces trojga członków antynazistowskiej organizacji Biała Róża. Rodzeństwo Sophie i Hans Scholl oraz ich przyjaciel Christoph Probst zostali skazani na śmierć. Wyrok wykonano tego samego dnia, cała trójka została ścięta. W tym czasie w Monachium odbyła się manifestacja studentów, którzy w ten sposób chcieli pokazać swoje poparcie dla Hitlera. Biała Róża powstała w ... Przeczytaj więcej »

„Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?” Najmłodsi żołnierze

galeriareplik-pl-artykul-nr-94

Zasady wprowadzone w Polskim Państwie Podziemnym zabraniały walki harcerzom, którzy nie ukończyli jeszcze 14 lat. Najmłodsi członkowie ruchu oporu mogli szkolić się do pełnienia służby pomocniczej, jednak nie dopuszczano ich do akcji dywersyjnych. Realia powstania warszawskiego pokazały jednak, że zdarzały się wyjątki od ustanowionego regulaminu. Harcerzy w Szarych Szeregach podzielono według wieku na trzy grupy. Najmłodsi z nich – dzieci ... Przeczytaj więcej »