Miesięczne archiwum: Grudzień 2016

„Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, serca Polsce”. Bitwa o Monte Cassino

galeriareplik-pl-artykul-nr-100-2

Sytuacja Włoch w 1943 roku stała się bardzo trudna. Faszystowski kraj miał wprawdzie poparcie Hitlera, jednak powstanie nowego frontu po lądowaniu aliantów nie było mu na rękę. Alianci zaś stopniowo posuwali się coraz bardziej na północ. Klasztor na górze Monte Cassino był w swojej historii świadkiem wielu walk. Obiekt znajduje się na drodze z Neapolu do Rzymu, jest strategicznie położony ... Przeczytaj więcej »

Kobiety walczące: Elżbieta Zawacka „Zo”

galeriareplik-pl-artykul-nr-99

Elżbieta Zawacka „Zo” została zapamiętana jako jedyna kobieta, która pomyślnie przeszła szkolenie i mogła dzięki temu służyć w szeregach cichociemnych. Jako drugą Polkę w historii awansowano ją również na generała brygady. Zawacka urodziła się 19 marca 1909 roku w Toruniu. Jeszcze w czasie trwania studiów matematycznych związała się z Organizacją Przysposobienia Kobiet do Obrony Kraju, która później zmieniła się w ... Przeczytaj więcej »

Bój o Wielkopolskę. Powstanie 1918-1919

galeriareplik-pl-artykul-nr-98

Symbolicznym początkiem powstania Drugiej Rzeczpospolitej jest dzień 11 listopada 1918 roku. Mimo że udało się Polakom odzyskać większość ziem, które należały do nich przed zaborami, na mapie nadal znajdowały się terytoria formalnie należące jeszcze do Republiki Niemieckiej. Przeciwko ich władzy stanęli z bronią w ręku mieszkańcy Wielkopolski. 26 grudnia 1918 roku w Poznaniu gościł z wizytą zmierzający do Warszawy Ignacy ... Przeczytaj więcej »